Superleague: 23η αγωνιστική

Έλενα Δημητρίου / Mar 06, 2017
Viral: Οι εφημερίδες της ημέρας 16-04-2024

Της Έλενας Δημητρίου,

Με τον αποψινό αγώνα του Πανιώνιου με την ΑΕΚ ολοκληρώθηκε η 23η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.

Το εναρκτήριο λάκτισμα της 23ης αγωνιστικής έδωσε ο αγώνας της ΑΕΛ με τον ΠΑΣ Γιάννενα στο γήπεδο της Λάρισας το Σάββατο 4 Μαρτίου στις 15:00. Το ματς έληξε ισόπαλο 1-1 με το πρώτο γκολ να σημειώνεται στο 18ο λεπτό, με τον Γιοβάνοβιτς να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους. Λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Κόντε για τους φιλοξενούμενους έβαλε γκολ στο 41’ φέρνοντας το ματς σε ισορροπία.

Λίγες ώρες αργότερα, στις 17:15 ο Παναιτωλικός φιλοξένησε τον Λεβαδειακό. Νικητές αναδείχθηκαν οι γηπεδούχοι με σκορ 2-0. Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 76ο λεπτό από τον Παπαδόπουλο. Το δεύτερο γκολ ήρθε μόλις οχτώ λεπτά μετά από τον Μαρκόφσκι ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τη Βέροια στη Λεωφόρο στις 19:30. Οι πράσινοι χάρισαν θέαμα σε περίπου σε 4.500 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο για να υποστηρίξουν την ομάδα τους. Στο 18’ το σκορ άνοιξε ο Μάρκους Μπεργκ έπειτα από εκτέλεση πέναλτι. Στη συνέχεια, μόλις τρία λεπτά αργότερα, η μπάλα βρήκε τα δίχτυα έπειτα από επαφή του Κλωναρίδη κάνοντας το 2-0. Στο 39ο λεπτό ο Μπεργκ εκτέλεσε ξανά πέναλτι. Η μπάλα βρήκε ξανά το στόχο της και οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σουηδός πετυχαίνει και τρίτο γκολ κάνοντας χατ τρικ. Η παράσταση όμως δεν τελείωσε εκεί. Στο 57’ ο Βιγιαφάνες έβαλε άλλο ένα γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

Την Κυριακή, στις 15:00, ο Ατρόμητος αντιμετώπιζε τον Ηρακλή στο Περιστέρι. Τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς πήρε η ομάδα του Περιστερίου επικρατώντας του Ηρακλή με σκορ 1-0. Το ένα και μοναδικό γκολ σημείωσε ο Βασιλείου στο 90+1’.    Στις 17:15 η ομάδα της Ξάνθης αγωνίστηκε με τον Πλατανιά. Η Ξάνθη πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη έναντι του Πλατανιά, επικρατώντας με 1-0 με γκολ του Γιουνές στο 38’.

Την ίδια ώρα στο γήπεδο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, ο Αστέρας Τρίπολης υποδεχόταν την ομάδα της Κέρκυρας. Οι γηπεδούχοι στο 38’ προηγήθηκαν 1-0  με γκολ του Μάσα με απευθείας φάουλ. Όμως οι νησιώτες έκαναν την ανατροπή και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τουράμ, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα (69’, 83’), πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη στην Τρίπολη και πήραν μια ανάσα από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στις 19:30, στο γήπεδο της Τούμπας, διεξήχθη το ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι αφού επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με σκορ 2-0. Το πρώτο γκολ σημείωσε για τους γηπεδούχους ο Σάκχοφ στο 53’  και εφτά λεπτά αργότερα ακολούθησε γκολ του συμπαίκτη του Πρίγιοβιτς που διαμόρφωσε και το τελικό 2-0. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός ανακοίνωσε τη λύση συνεργασίας του με τον προπονητή τους Πάουλο Μπέντο, ο οποίος αποτελεί παρελθόν από την ερυθρόλευκη ομάδα και προς το παρών τα προπονητικά καθήκοντα θα αναλάβει ο Βασίλης Βούζας.

Τελευταίος αγώνας για την 23η αγωνιστική ήταν ο αποψινός όπου η αναμέτρηση γινόταν ανάμεσα στον Πανιώνιο και την ΑΕΚ. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Αραούχο στο 38’. Όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει τους τρεις βαθμούς η ΑΕΚ διότι στη συνέχεια με τον Μασούρα στο 59’ ο Πανιώνιος κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Πανιώνιος έτσι μείωσε στους έξι βαθμούς τη διαφορά ανάμεσα σε αυτόν και τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ακολούθησε το pluralism.gr στο Instagram για αποκλειστικό περιεχόμενο!