Έκανε το 2-2 ο Παναθηναϊκός!

Pluralism / Ιουν 08, 2017

Της Έλενας Δημητρίου,

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού τήρησαν για άλλη μια φορά τον… νόμο του ΟΑΚΑ και κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη και να κάνουν το 2-2 με σκορ 71-58, σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ με μια υπέροχη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί των πράσινων. Όλα πλέον θα κριθούν στον πέμπτο τελικό την Κυριακή στο ΣΕΦ.

Το σκορ άνοιξαν οι βολές του Τζέιμς, έπειτα από φάουλ του Μάτζαρη και στη συνέχεια ακολούθησαν οι βολές του Γκάμπριελ. Ο Μάτζαρης με καλάθι του μείωσε τη διαφορά σε 4-2. Υπήρξαν αρκετές βολές και για τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού 2’40’’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου ο Μπουρούσης με 2/2 βολές έκανε το 11-8. Μετά από καλάθι του Μπουρούση, ακολούθησε το τρίποντο του Μάτζαρη, που κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (13-11). Με τρίποντο του καλάθι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 18-11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Παπανικολάου για τους φιλοξενούμενους και στη συνέχεια άλλο ένα του Σπανούλη από τη γραμμή των βολών, για να κάνουν ένα σερί 6-0 (18-17). Ο Ρίβερς όμως για τους πράσινους με μια ενέργεια του πέτυχε τρίποντο, αυξάνοντας τη διαφορά. Ο Καλάθης έκανε το 26-20 για τον Παναθηναϊκό όμως ακολούθησε καλάθι του Μιλουτίνοφ με το αριστερό (26-22). Ο Ολυμπιακός παρουσίασε κακή εμφάνιση και η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +8 με τον Τζέιμς (30-22). Ακολούθησαν καλάθια του Γκριν και Πρίντεζη για να μειωθεί η διαφορά σε 30-26. Ο Γκιστ πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό κάρφωμα έπειτα από ασίστ του καλάθι διαμορφώνοντας το σκορ σε 35-26. Με 2/2 βολές του Τζέιμς ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι 39-28.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με 2/3 βολές του Παπανικολάου και ακολούθησε το τρομερό κάρφωμα του Γκίστ(41-30). Με καλάθι του Γκιστ και κάρφωμα του Σίνγκλετον η διαφορά αυξήθηκε υπέρ των γηπεδούχων (45-30). Στη συνέχεια ο Γκριν μείωσε σε 45-32 αλλά ο Γκιστ κάρφωσε ξανά (47-32). Με τρίποντο του Γκάμπριελ η διαφορά στο σκορ ανέβηκε στο +16 και στη συνέχεια, με 2/2 βολές ο Παππάς έκανε το 52-34. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 59-39 και τη διαφορά στο +20!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκορ άνοιξε το καλάθι του Γιανγκ και ακολούθησε καλάθι του Μπουρούση. Ο Γκριν πέτυχε τρίποντο για τους ερυθρόλευκους, όμως αμέσως μετά ο Καλάθης πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό καλάθι για τους πράσινους. Ο Παππάς έκανε το 65-44 με βολές όμως μετά τα καλάθια του Παπαπέτρου, Παπανικολάου και Γκριν μείωσαν σε 65-50 με ένα σερί 6-0. Το σερί πόντων τον ερυθρόλευκων σταμάτησε ο Σίνγκλετον με κάρφωμά του(67-52).  Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε σε 71-58.

Ακολούθησε το pluralism.gr στο Instagram για αποκλειστικό περιεχόμενο!