Super League: 20η αγωνιστική

Έλενα Δημητρίου / Φεβ 13, 2017

Της Έλενας Δημητρίου,

Ολοκληρώθηκε απόψε η 20η αγωνιστική της  Super League με τον αγώνα του Ηρακλή έναντι της ΑΕΚ στην Θεσσαλονίκη.

Την έναρξη της 20ης αγωνιστικής έκανε ο αγώνας της Βέροιας με του Πανιωνίου, το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου, στο δημοτικό στάδιο Βέροιας. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τους τρεις βαθμούς αφού επικράτησαν 1-0 επί της Βέροιας με το ένα και μοναδικό γκολ να μπαίνει μόλις στο 8ο λεπτό από τον Μ. Ελ Φαρντου Μοχάμεντ.

Την ίδια μέρα, στις 17:15 ο Αστέρας Τρίπολης αντιμετώπιζε τον Ατρόμητο στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Το ματς έληξε 0-1 υπέρ του Ατρόμητου με γκολ του Αμπιόλα Ντάουντα στο πρώτο λεπτό καθυστερήσεως του πρώτου ημίχρονου. Στις 19:30, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την ομάδα της Λάρισας στο Καραϊσκάκη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια σχετικά εύκολη νίκη. Οι ερυθρόλευκοι ξεκαθάρισαν το ματς από την αρχή με το πρώτο γκολ να μπαίνει στο 1ο λεπτό του αγώνα από τον Ανδρούτσο. Το δεύτερο ήρθε μόλις 8 λεπτά αργότερα από τον Ιντέγε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου, η ομάδα της Κέρκυρας υποδέχθηκε τον Λεβαδειακό, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν 1-0, χάρη στο γκολ του Γκομέζ στο 34’. Στις 17:15 η ομάδα της Ξάνθης φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ σε έναν αγώνα με πολλές κίτρινες κάρτες μα κανένα γκολ για καμία από τις δύο ομάδες. Το ματς έληξε ισόπαλο 0-0.

Την ίδια ώρα, στο Δημοτικό Γήπεδο Περιβολιών, ο Πλατανιάς αντιμετώπιζε τον ΠΑΣ Γιάννενα. Ο αγώνας έληξε και αυτός ισόπαλος, αλλά η διαφορά ήταν πως η κάθε μια ομάδα είχε βάλει τρία γκολ. Το πρώτο γκολ μπήκε στο 9’ από τον Κόντε για τους φιλοξενούμενους. Ακολούθησε και το δεύτερο μόλις δύο λεπτά αργότερα από τον Τζημόπουλο. Στο 32’ όμως ο Γιακουμάκης μείωσε με γκολ του τη διαφορά στο 1-2. Στο 40’ ακολούθησε γκολ του Γιάννη Κάργα όπου και έφερε το ματς ξανά σε ισορροπία. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-2 με γκολ του Σίγκνεβιτς στο 51’, αλλά στο 58’ ο Κόντε ισοφάρισε ξανά διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Στις 19:30, ο Παναθηναϊκός αναμετρήθηκε με τον Παναιτωλικό στη Λεωφόρο. Οι πράσινοι μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν μια επιβλητική νίκη 4-0 έναντι στον Παναιτωλικό με χατ-τρικ από τον Σουηδό Μάρκους Μπεργκ (67’,80’,90+2’) και γκολ του Λουντ στο 89’.

Τέλος, την αυλαία της 20ης αγωνιστικής έκλεισε σήμερα ο Ηρακλής ο οποίος αντιμετώπιζε την ΑΕΚ στο Καυτανζόγλειο. Ούτε σε αυτόν τον αγώνα αναδείχθηκε κάποια ομάδα νικήτρια αφού το ματς έληξε ισόπαλο. Το σκορ άνοιξε για την ΑΕΚ ο Βάργκας στο 19’ και στο 34’ ακολούθησε για τον Ηρακλή γκολ από τον Περόνε. Στο δεύτερο ημίχρονο, το προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι στο 64’ με γκολ του Μοντέιρο, προβάδισμα που όμως δεν κράτησαν για πολύ αφού στο 76’ ο Χριστοδουλόπουλος σκόραρε για τους κιτρινόμαυρους διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Ακολούθησε το pluralism.gr στο Instagram για αποκλειστικό περιεχόμενο!