Νικητής στο ντέρμπι ο Παναθηναϊκός!

Έλενα Δημητρίου / Ιαν 30, 2017

Της Έλενας Δημητρίου,

Άλλη μια νίκη σημείωσε ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο γεμάτο ΟΑΚΑ για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Εκπληκτικός για άλλη μια φορά ο κόσμος των πράσινων. Μοναδικοί οι Ρίβερς – Σίνγκλετον και τρομερή η εμφάνιση του Νίκου Παππά!

Το σκορ του αγώνα άνοιξαν οι ερυθρόλευκοι με δύο καλάθια του Παπανικολάου και μια εύστοχη βολή κάνοντας το 0-5. Στο 3’ ο Καλάθης έκανε για τους πράσινους το 2-5 και τη διαφορά μείωσε επιπλέον ο Χαραλαμπόπουλος στο 6-11. Η εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακή με τους πράσινους να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Το τελικό σκορ για την πρώτη περίοδο διαμόρφωσε ο Μαντζάρης, ο οποίος με καλάθι του έκανε το 12-20.

Ένας διαφορετικός Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εμφανώς βελτιωμένος. Με ένα σερί 11-0 ξεκίνησαν οι πράσινοι με τρίποντο του Σίνγκλετον στο 12’, καλάθι για δύο από τον Ρίβερς καθώς επίσης και ένα τρίποντο που ισοφάρισε (20-20). Στο 14’ με τρίποντο του ο Τζέιμς έκανε το 23-20. Το σερί συνεχίστηκε με τρίποντο του Ρίβερς στο 25’ ο οποίος έκανε το 26-20. Στο 16’ πόντους πήραν και οι φιλοξενούμενοι έπειτα από καλάθι του Παπαπέτρου (26-22). Στο 19’ ο Ρίβερς πέρασε τον Μάτζαρη και έκανε το 31-22. Ο Πρίντεζης κατάφερε να κερδίσει βαθμούς με καλάθι του (31-26). 7,5” πριν τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Γκριν έκανε για τον Ολυμπιακό το 2/2 στις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 31-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ άνοιξε ο Πρίντεζης με τρίποντο και ισοφάρισε στο σκορ(31-31). Ακολούθησε καλάθι του Φελντέιν, το πρώτο του στον αποψινό αγώνα, και ξανά καλάθι του Πρίντεζη(33-33). Στο 22’ ο Γκριν κέρδισε φάουλ από τον Φελντέιν και έκανε το 2/2 στις βολές (33-35). Ο Σίνγκλετον ισοφάρισε αμέσως μετά. Ακολούθησε μονομαχία ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, αφού τα καλάθια ήταν διαδοχικά για τις δύο ομάδες. Στο 26’ το σκορ ήταν ισόπαλο 39-39 αλλά ο Σίνγκλετον με καλάθι του έκανε το 41-39. Η διαμάχη συνεχίστηκε μέχρι τέλους και ο Σίνγκλετον από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 48-45 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδο άρχισε πολύ καλά για τους πράσινους αφού στο 32’ ο Σίνγκλετον πέτυχε δύο τρίποντα και έκανε το 53-45. Στο 34’ με καλάθι του, ο Ρίβερς κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +11(58-47). Στο 35ο λεπτό του αγώνα, ο Μιλουτίνοφ ολοκλήρωσε την προσπάθεια του Πρίντεζη και έκανε το 63-49. Στο 38’ ο Παππάς με καλάθι του έκανε το 67-53. Ακολούθησε το καλάθι του Παπανικολάου (67-57) και ο Ρίβερς 15” πριν τη λήξη κάνει το 70-57. Ο αγώνας έληξε 72-59.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό και ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με μια εκπληκτική εμφάνιση του Ρίβερς (26 πόντους), έναν εξαιρετικό Σίνγκλετον (20 πόντους) και μια υπέροχη άμυνα από τον Νίκο Παππά!

Ακολούθησε το pluralism.gr στο Instagram για αποκλειστικό περιεχόμενο!